Nyhetslista

«« 10 Nyare | Sida: 1 | 10 Äldre »»

Läger utanför Norrköping

Årets uppstartsläger var utanför Norrköping, med boende på Sörsjöns camping. Läs mer

Uppstart

Årets uppstart bjöd på OL-skytte på ränneslätt Läs mer

Inflyttning Elevhemmen

Elevhemmen öppnar kl 12.00 söndag d. 15/8 för inflyttning. Personal vill finnas på plats Läs mer

Sommarlov - Skolstart

Än ett skolår har gått och ett gäng lämnar oss. Vi på OLGY önskar lycka till i framtiden. Läs mer

KM Lång, Selo

Den fina terrängen på Selo kartan norr om Österbymo la ramen för Årets KM lång. Läs mer

Polenläger dag 4

Torsdagen ägnades åt, förutom den vanliga träningen (en rolig masstart) en Olympiad där vi ifrån Olgy representerade olika länder och mötte varandra i grenar så som korvhoppning och flipperfotboll. Läs mer

Polenläger dag 3

Denna dag skulle Eksjö Olgy bemästra JWOC-Lång banan från 2004. Mattias Merz 1.12.19 och Silja Tarvonen 59.51 var jagade. Läs mer

Polenläger dag 2

Andra dagen på Polenlägret bjöd på dubbla träningspass. För vissa tog kuperingen ut sin rätt, medan andra inte hade några större problem att forcera lövskogsbackarna. Undertecknad var en av dem som ha Läs mer

Polenläger "Det gungade"

Denna resa kommer bli något att minnas, något att snacka om i åratal framöver och inte minst massor av nya erfarenheter ner i bagaget. Läs mer

Transport SM Ultra

söndag d. 11 april Läs mer


«« Förra 10 | Sida: 1 | Nästa 10 »»

Polenläger dag 2

Andra dagen på Polenlägret bjöd på dubbla träningspass. För vissa tog kuperingen ut sin rätt, medan andra inte hade några större problem att forcera lövskogsbackarna. Undertecknad var en av dem som ha


Dagen började med frukost 08.00. Efter att ha ätit en frukost som bestod av mjölk och flingor samt mackor så var vi redo för att ge oss ut på dagens första träning, vägvalsövning!
Här var meningen att man skulle springa i par, uppdelade efter löpkapacitet. Därefter väntade en bana som var rejält kuperad. Övningen var som sådan att den som kom sist till kontrollen fick välja vägval till nästa kontroll först, därefter fick den andra välja ett helt annat vägval att genomföra efter bästa förmåga. De allra flesta fick tekniken att stämma bra, eftersom kartbilden här inte är särskilt detaljerad. Men även om det inte bommades i större utsträckning så var ändå tiderna på banan långa på grund av kuperingen. Att träningen stod under "Måttlig kupering" gjorde nog att somliga fruktar den dag när träningen är kraftigt kuperad. Efter träningen sprang vi in och handlade lite proviant inför kvällen då gårdagens mat inte var tillräcklig för att mätta ett gäng hungriga orienterare fullt ut.

När vi kom tillbaks till hotellet var vi sena till maten då träningen dragit ut lite på tiden. Det bjöds på soppa samt pasta och köttfärssås, det smakade mycket bra!

Eftersom maten drog ut på tiden så fick vi skjuta upp andra träningen någon timma. Träningen bestod denna gången av en medeldistans som tyvärr många stod över, somliga på grund av skadebesvär, andra för att dom inte kände sig helt 100% friska eller var slitna. Förutom några staket som inte var markerade på kartan var det nog ändå en uppskattad träning.
Tilläggas bör att där bussen stannade var det någon form av militärbas/fängelse eller dylikt. Dubbla staket med vakter och hundar var lite skrämmande, men tuffa som vi är trotsade vi rädslan och gav oss ut i terrängen.
Sedan lyckades Svenne köra fast bussen precis utanför hotellgården, tur var väl det att bussen var fylld med starka pojkar som kunde hjälpa till att knuffa loss bussen.
På kvällen bjöds det på middag där det serverades en konstig matkombination. Somliga tyckte att det var jättegott, men majoriteten tyckte nog att det var lite väl sött. Jag tyckte i alla fall att det var ett konstigt försök att blanda förrätt(pasta) med efterrätt (grädde & sylt).
En genomgång av dagens vägvalsträning fick avsluta den 13/4, dag 2 på vårat Polenläger.


Skriven Av:Joakim Eliasson 4/13/2010 10:00:10 PM